Bebeklerde Meme Reddi

Emzirme dönemindeki bir bebeğin annesindeki sütünü emmeye karşı direnmesi halk arasında ‘Meme Reddi‘ olarak ifade edilmektedir.

En sık görülen nedenleri şunlardır:

-Annenin yedikleri: bol sarımsaklı baharatlı yiyecekler, lahana ve benzeri güçlü kokuya sahip sebzeleri bebeğiniz protesto ediyor olabilir. Meme reddi yaşıyorsanız öncelikle yediklerinizi gözden geçirin.

-Burun tıkanıklığı: nefes alamayan bebekler emmek yerine nefes almayı tercih eder. Burun aspiratörü veya damlası ile açabilirsiniz

-Diş Çıkarma: Bazı bebekler erken diş çıkartabilir. Emzirilirken bu bebeklerin şişmiş damaklarına basınç uygulayabilir ve ağrı yapabilir. Eğer sebep bu ise bebeğiniz heves ile memenize yaklaşır ancak acı nedeni ile emmeyi bırakır.

-Pamukçuk: Ağzında pamukçuk bulunan bir bebek için emmek ağrılı olabilir. Mutlaka müdahale edilmesi gerekir.

-Biberon ve emzik kullanımı: ilk aylarda biberon veya emzik kullanımı bebeklerin memeyi reddetmesine sebep olabiliyor. Özellikle yenidoğan döneminde asla bebeklere verilmesi önerilmiyor. Bebeğinize mama vermeniz gerekirse bunun için kaşık biberon, parmakla besleme gibi yöntemleri kullanabilirsiniz.

Eğer meme reddi yaşıyorsanız, en kısa zamanda bir profesyonelden destek almanızı öneririz. Meme reddi yaşadığınız dönemde sütünüzü sağmaya devam etmeli ve süt üretiminin azalmasını engellemelisiniz.