Bebeklerde Sarılık Nedir?

Bebeklerde Sarılık Nedir? Nasıl Geçer?

Bebeklerde sarılık, en fazla karşılaşılan problemler arasında yer almaktadır. Özellikle yenidoğan döneminde karşımıza çıkan sarılık, kana rengini veren ve oksijen barındıran hemoglobinin yıkıldığı zaman meydana gelen hastalıktır.

Hemoglobinin yıkılması sonucunda bilirubin oluşur ve madde sarı renkte bir madde olduğu için halk arasında sarılık olarak bilinmektedir. Karaciğerin bilirubini vücuttan uzaklaştıramaması durumunda bebeklerin göz akı sarı renkte görünmeye başlar. Sarılık, yenidoğan bebeklerin %80’inde meydana gelmektedir. Bebeklerde sarılık oluşmasının çeşitli nedenleri olabilmektedir. Bu nedenlerden en önemlisi ise fizyolojik nedenlerdir. Bebeğin gelişmekte olan karaciğeri bilirubin maddesini etkin bir şekilde vücuttan uzaklaştıramaz. Ancak zaman geçtikçe ve karaciğer geliştikçe bu madde vücuttan daha kolay uzaklaştırılabilir.

Bebeklerde Sarılık Belirtileri Nelerdir?

Yenidoğan bebeklerde sarılığın oldukça yoğun bir şekilde görüldüğünden bahsettik. Bu doğrultuda yenidoğan bebeklerde aşırı uyku hali, idrar ve dışkı renginde değişme, emme de güçlük çekme gibi belirtilerin gözükmesi sarılıktan şüphelenilmesine neden olmaktadır. Sarılık, ilk olarak kafada meydana gelir ve zaman içerisinde tüm vücuda yayılır. Sarılığın ilerlemesi ile birlikte ayak ve el gibi organlar sarı renge dönebilir. Bebeklerde sarılığın süresi değişkenlik gösterse de 2-3 aya kadar sürebileceğini ifade edebiliriz. Sarılığın en kısa süre içerisinde tedavi edilmemesi sonucunda ise bebeklerin beyninde kalıcı hasarların meydana geleceğini ifade edebiliriz. Peki, bebeklerde sarılık nasıl tedavi edilir?

Bebeklerde Sarılık Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeğinizde sarılık riskini en aza indirebilmek için bol bol beslemelisiniz. Tabi anne sütü ile. Anne sütü ile beslenen bebeklerde sarılık meydana gelme olasılığı daha azdır. Bebeğinizde sarılık olduğundan şüphelendiğiniz anda bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir. Doktorun yapacağı muayene doğrultusunda bebeğin kanında bilirubin seviyesine bakılır ve gerekli takipler başlatılır. Sarılığın tedavisi sarılık çeşitlerine göre belirlenir. Normal sarılık, emzirme sarılığı ve anne sütü sarılığı gibi çeşitleri bulunan sarılığın önce nedeni daha sonr tedavisi uygulanır. Normal sarılık karaciğer nedenlidir ve doğumdan 2-4 gün içerisinde meydana gelerek 1-2 hafta içerisinde geçer. Emzirme sarılığı, yetersiz beslenmeden kaynaklanır ve bebeğin bol bol beslenmesi gerekir. Anne sütü sarılığı ise bebek dünyaya geldikten birkaç gün sonra başlayarak kendiliğinden geçer.