Hamilelikte Çatlaklar Neden Olur?

Hamilelik, her kadının en özel dönemlerinden bir tanesidir. Sevdiği kişiden ve kendisinden bir parça olan bebeğini kucağına alma heyecanı içerisinde olan pek çok anne adayı, değişen psikolojisi nedeni ile fiziki görünümüne ve meydana gelen değişiklikleri çok daha önemser hale gelir. Hamile kadınların ve anne adaylarının hamilelik döneminde en fazla önemsediği konular arasında da çatlak konusu yer almaktadır. Hamilelikte çatlak neden olur, her hamilelikte çatlak meydana gelir mi, hamilelik çatlaklarını önlemek mümkün müdür gibi sorular hamile kadınların en çok cevap aradığı konular arasındadır. Şimdi gelin hep birlikte bu sorulara cevap verelim.

Hamilelikte Çatlak Oluşumu

Hamilelikte çatlak en çok göbek bölgesinde görülür. Ancak göğüs ve bacaklarda da çatlaklar meydana gelebilmektedir. Hamilelikte çatlak oluşumunun en önemli nedeni hamilelikte değişen hormonların cildin yapısını da değiştirmesidir. Bebeğin gelişimi ile büyüyen göbek bölgesinde ki cilt gerilerek çatlakları meydana getirir. Özellikle hamileliğin son 3 ayında daha çok gerilen karın bölgesinde önce kırmızı çizgiler meydana gelir. Bu çizgiler zamanlar beyazlaşır ve çok daha çatlak görünümüne gelir.

Her hamilelikte kesinlikle çatlak oluşur diyebilmek mümkün değildir. Hamilelik sürecinde çatlakların meydana gelip gelmemesi kişinin fizyolojik yapısı ve genetik durumu ile ilgilidir. Bu nedenle kadınlarda hamilelik döneminde çatlak kesinlikle meydana gelir ya da gelmez denilemez.

Hamilelikte Çatlakları Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Hamilelikte meydana gelebilecek çatlakları önleyebilmek için çeşitli noktalara dikkat edebilirsiniz. Ancak bu noktalara dikkat etmeniz durumunda vücudunuzda çatlakların meydana gelmeyeceğinin garantisi yoktur. Bunlar sadece tedbir olarak uygulanabilir.

· Sağlıklı bir şekilde beslenin. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu mineral, vitamin ve proteini gerektiği miktarda almalısınız.

· Egzersiz yapın. Çatlaklar genellikle ırsi yapıdadır. Ancak egzersiz yaparak gerilen vücudunuzun rahatlatabilir ve çatlak oluşumunun önüne geçebilirsiniz. Bu sayede fazla kilo alımının da önüne geçebilirsiniz.

· Bol su için. Çatlaklar, cildin gerilip kurumasından meydana gelmektedir. Bol su içerek vücudunuzun kurumasını önleyebilirsiniz.

· Cildinizi bol bol nemlendirin. Hangi yağı ya da kremi kullandığınızın bir önemi yoktur. Gün içerisinde vücudunuzu bol bol nemlendirerek çatlakları önleyebilirsiniz.